podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Algieria - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Algieria - wiza, ambasady, przepisy

Algier     
algieria
Algieria - podróże do AlgieriiAlgieria - mapa krajuAlgieria - spis artykułów i galeriiAlgieria - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeAlgieria - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaAlgieria - szczepienia, zdrowie, poradyAlgieria - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROAlgieria - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOAlgieria - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Algierii. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Algierii, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Uzyskanie wizy turystycznej jest łatwiejsze w przypadku posiadania zaproszenia. Wizę można uzyskać jedynie w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Wwożone lub wywożone większe ilości dewiz należy zadeklarować.
Informacje dla kierowców
Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy oraz wykupienie miejscowego ubezpieczenia.
Podróżowanie po kraju
Granica lądowa z Marokiem jest zamknięta od 1994 r. w związku z czym nie ma możliwości przejazdu drogą lądową z Algierii do Maroka. Możliwe to jest jedynie samolotem. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane, również w języku francuskim. W Algierii w dalszym ciągu obowiązuje stan wyjątkowy, czego widocznym przejawem są liczne posterunki policji i żandarmerii oraz częste kontrole drogowe. Istnieje możliwość podróżowania po kraju autobusem lub pociągiem, natomiast odradza się samodzielne podróżowanie tymi środkami transportu. Poruszanie się własnym samochodem może być męczące ze względu na tutejsze zwyczaje w ruchu drogowym, znacznie odbiegające od europejskich. Dobrze rozwinięta jest sieć wewnętrznych połączeń lotniczych. Wyjazdy na Saharę należy organizować jedynie za pośrednictwem wiarygodnych agencji turystycznych. Do Algieru można również przypłynąć promem z Marsylii (linie promowe Algérie Ferries i francuskie SNCM - czas podróży ok. 24 godzin) oraz z Alicante do Oranu (czas podróży ok.12 godzin).
Przepisy celne
Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Ograniczenia dotyczą przywozu alkoholu i papierosów: przepisy zezwalają na wwóz do 2 butelek mocnego alkoholu, 5 butelek wina oraz 2 kartonów papierosów.
Bezpieczeństwo
Mimo poprawy i stabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w roku 2009 turystom udającym się do Algierii zaleca się zachowanie należytej uwagi i czujności. Należy ograniczyć do niezbędnego minimum wyjazdy do położonej na wschód od Algieru Kabylii, która nadal pozostaje rejonem newralgicznym. Odradza się także samodzielne wyprawy w rejony górskie i zalesione. W Algierze istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, rozboje), ale nie odbiega ono znacząco od zagrożeń w dużych europejskich miastach. Stolica kraju jest miastem, po którym turyści mogą poruszać się samodzielnie. Jedyną dzielnicą, do której nie należy udawać się bez ochrony jest Kasba – stare miasto- za względu na zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą. Podróże na dalekie południe, do atrakcyjnych miejsc turystycznych, jak Tamanrasset, Djanet i Bechar, są możliwe wyłącznie samolotem. W Algierze jest wiele biur turystycznych oferujących podróże na Saharę wraz z kompleksową obsługą turystyczną na miejscu. Stanowczo odradza się podróżowanie na południe od miasta Tamanrasset i kierunku granicy z Mali i Nigrem z uwagi na rewoltę Tuaregów na północy tych państw oraz aktywność Al-Kaidy w Krajach Islamskiego Maghrebu.Należy mieć świadomość, że infrastruktura turystyczna w Algierii jest nadal słabo rozwinięta. Podróżowanie po południowej Algierii najczęściej wymaga asysty wojska lub żandarmerii, która dba o bezpieczeństwo turystów. Może się zdarzyć, że zaplanowany wyjazd zostanie w ostatniej chwili odwołany ze względów bezpieczeństwa. Nie należy planować i odbywać podróży nocą.Granica lądowa z Marokiem pozostaje zamknięta, w związku z czym nie ma możliwości przejazdu lądem z Algierii do Maroka i odwrotnie.
Przydatne informacje
• Należy zachować ostrożność, robiąc zdjęcia i filmując nie tylko obiekty, lecz również osoby prywatne – najlepiej uprzednio zapytać o zgodę. Bezwzględnie należy unikać fotografowania funkcjonariuszy sił zbrojnych i służb porządkowych, a także wszelkich obiektów publicznych i wojskowych.

• W Algierii dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. Powszechnie obowiązuje przerwa w pracy urzędów i wielu sklepów w godzinach południowych. Muzea i inne placówki kulturalne w piątek i sobotę mogą być zamknięte.• Należy zaopatrzyć się w miejscową walutę, ponieważ euro i dolary nie są powszechnie akceptowane. W Algierii istnieje obowiązek wymiany pieniędzy w banku. Odradza się także korzystanie z sieci bankomatów.

• Z wyjątkiem miesięcy letnich, podczas których z powodu upałów wzrasta zagrożenie epidemiologiczne, turyści mogą bez większego ryzyka korzystać z licznych barów szybkiej obsługi oferujących arabskie i europejskie dania. Czynnych jest także kilka godnych polecenia restauracji z kuchnią międzynarodową.

• Przyjazdy turystyczne do Algierii są możliwe, muszą mieć jednak charakter zorganizowany, a nie indywidualny.

• W Algierze oraz w większych miastach zaleca się nocowanie w hotelach posiadających ochronę (w Algierze Sheraton, Hilton, Mercure, Al-Aurassi, w Oranie Sheraton, Royal).
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
37 Avenue Mustapha Ali Khodja
16030 El Biar, Alger
Telefon: (00-213) 21 923 474 do 5
Faks: (00-213) 21 925 875
ambalgier@yahoo.pl; marekmal@wissal.dz

Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej
ul. Dąbrowiecka 21
03-932 Warszawa
tel.: 617 58 55, 617 59 31
fax.: 616 00 81
ambalgva@zigzag.pl